Obrázek

nar. 01.07.1946

Vladimír Klos

Tanečník souboru Balet Praha

Více

Biografie Fotografie

Prof. Vladimír Klos vystudoval pražskou taneční konzervatoř, absolvoval v roce 1965, poslední ročník už na praxi jako člen Baletu Praha. V souboru působil v letech 1964–68, následně odjel do Německa, kde následovala jeho úspěšná mezinárodní kariéra. Působil ve Stuttgartu v letech 1968–97 (od roku 1973 jako sólista), poté byl pedagogem Vysoké hudební školy Heidelberg-Mannheim a činnosti pedagoga a baletního mistra se věnuje aktivně dodnes.

Vladimír Klos je technicky i herecky mimořádně disponovaný tanečník, ideální představitel klasických i moderních rolí tzv. prvního oboru. Když nastoupil v roce 1968 do Stuttgartu, John Cranko jen prakticky okamžitě začal obsazovat do sólových rolí a v roce 1973 se Vladimír stal prvním sólistou (principal dancer) souboru.

Tančil hlavní role v celovečerních klasických baletech, jako je Giselle, Spící krasavice, Labutí jezero, a samozřejmě repertoár Johna Cranka – Romeo a Julie, Oněgin, Zkrocení zlé ženy, Carmen. Také vynikl v baletu Kennetha MacMillana Song of the Earth, v choreografiích Glena Tetleyho Voluntaries, Laborintus, Greening anebo v Návratu do neznámé země Jiřího Kyliána. John Neumeier přímo na něj postavil roli Gastona Rieux v Dámě s kaméliemi (tančí i na filmovém záznamu) a roli Mitche v baletu Streetcar named Desire.

Spolu s manželkou, primabalerínou Birgit Keil, se v roce 1978 vydal na turné Stras of the World Ballet pod vedením Roberta Helpmana. Tančili po boku takových umělců jako Margot Fonteyn, Cynthia Gregory, Marina Kontratjewa, Maina Gielgud, Fernando Bujones a Maris Liepa. S Heinzem Spoerlim natočil balet Dreams a s MacMillanem A Lot of Happiness pro televizi. Světově uznávaný taneční pár tvořili se svou ženou po celá léta. Tančil samozřejmě také s Marcií Haydée, mimo jiné s oběma tančil v muzikálu On Your Toes v roli ruského tanečníka Morrosina.

Od roku 1997 učí Vladimír na Taneční akademii a Vysoké hudební škole v Mannheimu, od roku 2000 je nositelem čestného doktorátu. Od sezony 2003/2004 je uměleckým poradcem baletního souboru Badisches Staatstheater Karlsruhe. Za svou práci získal mimo jiné v Německu Bundesverdienstkreuz.

V roce 2021 vydal autobiografickou publikaci Ups and Downs: Mein Leben, ein einziger Tanz.

Romeo a Julie (Vladimír Klos, Jiří Halamka, Jaromír Linhart), foto archiv IDU

Romeo a Julie (Vladimír Klos, Jiří Halamka, Jaromír Linhart), foto archiv IDU

Romeo a Julie (Vladimír Klos a Marta Synáčková), sken z katalogu

Romeo a Julie (Vladimír Klos a Marta Synáčková), sken z katalogu

Pražská symfonie (Rozina Kamburová a Jiří Halamka, Marta Synáčková a Vladimír Klos, Jana Chábová (Klocová) a Ivan Krob), sken z tiskoviny

Pražská symfonie (Rozina Kamburová a Jiří Halamka, Marta Synáčková a Vladimír Klos, Jana Chábová (Klocová) a Ivan Krob), sken z tiskoviny