Obrázek

Balet Praha

Brainticket

16.05.1972, Theater Basel

Více

O díle Obsazení Program Z ohlasů

Tragikomická baletní pantomima podle staré pohádky ve dvou dějstvích

Inscenační tým doslovně podle programu: 
Režie: Pavel Šmok
Libreto: Pavel Šmok
Choreografie a vybavení: Lev Ivanov, Marius Petipa, Pavel Šmok, František Halmazňa, Opera Petresce, Sylvia Eichenwald, Charles Leupin, das ganze ballettensemble und Jörg Zimmermann
Hudba: popová skupina „Brainticket“
Skladby: Joël Vandroogenbroeck
Scénografie: Jörg Zimmermann

Asistent choreografie: František Halmazňa
Asistentka režie: Sylvia Eichenwald
Kostýmy: Elfriede Michael, Karl Banholzer
Masky: Axel Orlia, Elke Ullerich


K inscenaci byla využita psychedelická elektronická hudba švédsko-německé hudební skupiny Brainticket, konkrétně prý z jejich prvního alba Cottonwoodhill. (Album je umístěno i na YouTube, zde.) V materiálech k inscenaci se ale nacházejí texty a fotokopie tracklistů z alba nazvaného Psychonaut. (Zde je možné si přehrát ukázku.) Skupinu založil v roce 1968 belgický hudebník Joel Vandroogenbroeck, který byl klasicky vzdělaným flétnistou a klavíristou.


Část inscenace byla postavená na klasických variacích, část na moderním tvarosloví, divácký úspěch byl zaručen, ale kritiky prý nadšené nebyly. Později Pavel Šmok říkal, že skupina byla svým věhlasem srovnatelná s Pink Floyd. První představení, které připravil na jejich hudbu, byla „jakási polokomická story na Labutí jezero, do legrace laděný příběh, v němž jsme si například při nedostatku tanečnic pomáhali jen spouštěním labutích kostýmů na podium, Odettu jsme nechali otěhotnět, takže ji matka vyhnala a princ se z toho zbláznil.“ Přítel prince vystupoval v rytířském brnění a nechyběla situační komika.
(citace: Halberstadtová, I.: Poslouchat očima, dvoustránkový rozhovor s Pavlem Šmokem, nezdrojováno, datace 1989.)

Program k inscenaci o černém humoru Pavla Šmoka napovídá scénosledem této v uvozovkách pohádky:

„Setkání tanečníka s tanečnicí. – Siegfriedovy narozeniny. – Láska a přísaha. Rudovous s pomocí Odilie plánuje zkázu lásky. – Maskovaný bál. Nevěra Prince. – Odetta je nešťastná. Siegfried se vrací. – Rudovous bojuje s princem. – Láska vítězí. – Odetta je těhotná. – Princ se zblázní. Je operován a umírá. – Odetta porodí krásné dítě. – Odettu přejede auto.“

Představení začínalo z „civilu“, kdy hlavní pár (Marcela Martiníková a Jano Šprlák-Puk) přicházejí ještě při osvětleném hledišti na scénu v tréninkovém oblečení a zkoušejí si baletní kostýmy, načež následuje zdánlivě děj Labutího jezera. Tančí se klasické variace, ovšem na rockovou hudbu a Odilie nasazuje při svádění Siegfrieda vyšší kalibr – striptýz (ale vlastně docela nevinný). Po pohádkovém smíření Pavel Šmok pak rozvádí své fantazie na téma „jak to bylo dál“, ne však bezmyšlenkovitě: podle ohlasů se zdá, že vlastně vsadil na společenskokritickou stránku, protože Odetta zažívá jako mladá matka vyloučení ze společnosti, která ji předtím přijímala vřele jako svobodnou šlechtičnu. Styl Brainticketu může připomínat Poněkud černou koláž.


Premiéra: 16.05.1972, Theater Basel