Obrázek

nar. 18.10.1940 zem. 18.04.2013

Marcela Černačová

Tanečnice souboru Balet Praha

Více

Biografie Fotografie

Marcela Černačová (Tomaierová, roz. Brucknerová) se narodila v Českých Budějovicích. Vystudovala taneční konzervatoř v Praze a první angažmá získala brněnském baletu. V letech 1965–70 působila v Baletu Praha, následující tři roky byla sólistkou plzeňského baletu a od roku 1974 byla členkou Laterny magiky (od roku 1987 pak jako baletní mistryně).

Marcela Černačová byla tanečnicí s bezpečnou technikou, výraznou mimikou a komediálním talentem. Na seznamu jejích rolí je Schovanka v Plesu kadetů (Brno 1965), Uvaděčka v Nedbalkách (Balet Praha 1965), v Baletu Praha se však uplatnila prakticky v celém repertoáru. Tančila pohostinsky ve Šmokově choreografii v Pia Fraus (Pražský komorní balet 1977), titulní role ve Viktorce (Plzeň 1972), Čertice v Čertu na vsi (Plzeň 1974), v Laterně magice pak například Dora a Travička v Pražském karnevalu Václava Kašlíka (1974), Venuše v Kouzelném cirkuse (1977), titulní role ve Sněhové královně (chor. Pavel Šmok, 1978) a mnoho dalších.

Pro Českou televizi mimo jiné natočila společně s Borisem Rösnerem hlavní roli tanečního zpracování Bolera Maurice Ravela v choreografii Erny Březinové (1987), v menších tanečních úlohách se objevila třeba v televizních filmech Jonáš II. aneb Jak je důležité míti Melicharovou (1988) nebo v pohádce Bílá kočička (1979).

Byla velmi výraznou tváří Baletu Praha, a později Laterny magiky, tanečnice s charakteristickou vizáží a osobitým projevem, nepřehlédnutelná osobnost. Hostovala také v pozdějších letech v Baletu Národního divadla, kde v Baletománii ztvárnila Marcelku, postavu, která provázela celou inscenací. Za působení Petra Zusky jako šéfa souboru vystupovala s Baletem ND i v inscenaci Rodinné album, kde ztvárnila postavu Uklízečky v choreografii Through Nana´s Eyes Itzika Galiliho.

Zdroje: Český taneční slovník. Tanec, balet, pantomima, ed. J. Holeňová, Praha: Divadelní ústav 2001, s. 44
https://operaplus.cz/zemrela-marcela-cernacova/

Listy důvěrné (Marcela Martiníková, Petr Koželuh; Blanka Modrá, Jana Chábová (Klocová), Rozina Kamburová, Marcela Černačová), foto Karel Čejka

Listy důvěrné (Marcela Martiníková, Petr Koželuh; Blanka Modrá, Jana Chábová (Klocová), Rozina Kamburová, Marcela Černačová), foto Karel Čejka

Nedbalky (Karel Hruška, Marcela Černačová), foto zřejmě Michal Tůma

Nedbalky (Karel Hruška, Marcela Černačová), foto zřejmě Michal Tůma