Obrázek

Balet Praha

Poème électronique

03.11.1972, Theater Basel

Více

Choreografie na hudbu francouzského skladatele Edgarda Varèse, a to na skladbu Poème électronique (o skladateli i kompozici více ZDE).  Premiéru neměla v Basileji, ale v Bernu, v Theater am Käfigturm.

Obsazení: Jan Chlup a Chantal Fauchard, Petr Koželuh, Karel Hruška, Maciej Miedzinsky

Dílo bylo uvedeno v komponovaném programu spolu s dalšími:
Unanswered Questions (hudba Charles Ives, choreografie Geol Weirs), l’Après-midi d’un faune / Faunovo odpoledne (choreografie Pavel Šmok – nezaměňovat s choreografií Faunovo odpoledne Luboše Ogouna) a Podivuhodný mandarín (choreografie Luboš Ogoun, stejná verze jako v Baletu Praha).

Program byl uváděn 3., 6. a 9. listopadu 1972.


„Partitura, umocněná četnými zvuky, které vytvářejí děsivé zvukové vize, nabídla pěti zúčastněným příležitost vydat se do světa abstraktních formulací. Naznačená zápletka – člověk se domníval, že je alespoň schopen rozpoznat setkání dvou jedinců a zničení jejich vztahu triumfující mocí – byla omezena na minimum; rozhodující byla bezpochyby atmosféricky hutná, intenzivní a bohatě diferencovaná taneční interpretace daného hudebního textu.

Vedle půvabné, poeticky zdrženlivé Chantal Fauchard byl středem pozornosti zejména Jan Chlup. Se svým úkolem se ztotožnil s až fanatickým nasazením a velkou zručností a přesvědčil o něm i ty diváky, kterým jsou tyto moderní taneční kreace těžko přístupné.“

(-tt-): Vorstoss in die Abstraktion (Pokrok v abstrakci), Bund, listopad 1972.


„Jeho interpretace „Poème electronique“ Ergarda Varèse tedy není čistě estetickou a expresionistickou záležitostí. Stejně jako u Labana se nám zdá, že rozhodující roli ve Šmokově tvorbě hraje pohyb, rytmus a směry pohybů v prostoru. Za tvrdých úderů hudby se po jevišti pohybují dvě nebo tři, někdy i více postav, které se setkávají, spojují a rozpojují a vytvářejí bohaté střídání napětí a uvolnění. Navíc jsou tyto postavy silně prokreslené a hra těl se blíží gymnastickému, akrobatickému výkonu.“

(ne.): Der Festaufführungen 1. Teil, novinový výstřižek z 16. 11. 1972, Bern.


Premiéra: 03.11.1972, Theater Basel