Obrázek

nar. 22.06.1933 zem. 23.10.2022

Libor Pešek

Významný český dirigent

Více

Libor Pešek byl přítelem libretisty Vladimíra Vašuta a patřil k okruhu zakládajících umělců souboru Balet Praha v jejich začátcích, původně měl být hudebním dramaturgem souboru.

V mládí studoval hru na klavír, pozoun a violoncello. Na gymnáziu studoval společně s Milošem Formanem, se kterým také spolupracoval na několika divadelních projektech. Na gymnáziu založil vlastní jazzový orchestr, kde hrál na pozoun. Po maturitě se rozhodl pokračovat studiem na HAMU, obor dirigentství. Zde se učil od osobností jako jsou Václav Neumann, Václav Jiráček, Jindřich Brok, Alois Klíma, Václav Smetáček a další. Nejprve více inklinoval k jazzové linii, avšak ve druhém ročníku ho oslovil italský dirigent Antonio Pedrotti, který přijel do Prahy. Právě u něho si všiml, že i vážná hudba může mít sílu, přestože k ní přistupoval spíše swingovým přístupem.

V roce 1958 založil Komorní filharmonii – dechový ansámbl. Vážná hudba nebyla v šedesátých letech téměř vůbec cenzurovaná, snad i proto, že jí málokdo rozuměl. Repertoár se tak nemusel předkládat ke složitému schvalovacímu procesu. V těch letech koncertovala Komorní filharmonie v Divadle Na zábradlí, a to v neděli dopoledne, jednou za měsíc.

Libor Pešek si vzal za ženu Janu Tvrzskou, později Peškovou, která byla zakládající členkou souboru L. Fialky, Pantomima Na zábradlí. Spolu měli syna Filipa.

V letech 1964–1968 založil komorní soubor Sebastian orchestr. V roce 1968 navštívil Pešek holandský orchestr v Leeuwardenu. Téměř okamžitě mu bylo nabídnuto angažmá, které přijal, a o rok později se stal šéfem Fríského orchestru. V Holandsku strávil celkem deset let, poslední čtyři roky vedl orchestr v Enschede. V té době získal také nabídku na pozici šéfdirigenta Východočeského státního komorního orchestru v Pardubicích. Libor Pešek nakonec i tuto nabídku přijal, a osm let tak strávil přejížděním mezi Holandskem a Pardubicemi.

Jaký byl Pešek jako člověk přibližuje rozhovor s BcA. Karin Urbanovou v její diplomové práci: „Tam už člověk o věcech nefilosofuje, vůbec nic neposuzuje, ale bere život takový, jaký je. Jsem to, co jsem. Je to tak, jak to je.“ Právě během pobytu v Holandsku Pešek získal přístup ke knihám, pojednávajícím o ezoterismu a východní filosofii. V životě se dále zajímal o astronomii, ale mezi jeho koníčky patřila například i střelba na střelnici.

V letech 1981–1982 krátce působil jako šéf Slovenské filharmonie v Bratislavě, odmítl však vstoupit do KSČ, a byl proto z orchestru vyhozen. V letech 1891–1990 byl stálým hostem České filharmonie. Avšak nejprestižnější bylo jeho desetileté působení (1987–1997) jako ředitele a šéfdirigenta Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu. Během svého působení v Anglii systematicky pracoval na propagaci české tvorby, především děl Josefa Suka.

Komunistický režim ho po celou jeho „západní“ kariéru nechával na pokoji. Rok od roku však Pragokoncertu platil víc a víc peněz. Ke konci sedmdesátých let odváděl více než osmdesát procent svého výdělku. O této kariéře mluví v rozhovoru pro sbírku Paměť národa: „Mít v té době stálou doložku byla úžasná věc. Přišel jsem si díky tomu volný. Platil jsem si za svou svobodu.“

Pešek hodně cestoval nejenom po Evropě, ale spolupracoval i s americkými orchestry jako, jako byl Cleveland Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, Philadelphia Orchestra.

Po roce 1989 jeho kariéra pokračovala především v Čechách. V letech 1994–1999 působil jako předseda výboru mezinárodního festivalu Pražské jaro. V roce 1996, při příležitosti návštěvy královny Alžběty II. Obdržel Řád britského impéria. V následujícím roce získal Medaili za zásluhy I. Stupně z rukou prezidenta V. Havla. V roce 2007 se stal hlavním dirigentem Českého národního symfonického orchestru a zde působil až do ukončení své kariéry. V osobním životě byl vídán po boku o 50 let mladší zpěvačky a herečky Dáši Zázvůrkové. Ta mu také věnovala píseň Jazzový anděl. O jejich vztahu a osobním životě Libora Peška není moc informací, kromě několika internetových magazínů, věnujících se životům celebrit a výše zmiňované diplomové práce K. Urbanové. Libor Pešek zemřel 22. října 2022.


Zdroje:

Wikipedia. Libor Pešek. In: wikipedia.org [online].2023 [30. 1. 2022]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Libor_Pe%C5%A1ek

Junwirthová, Rút. Libor Pešek. In: pametnaroda.cz [online]. 2008–2023 [30. 1. 2023]. Dostupné z: https://www.pametnaroda.cz/cs/pesek-libor-1933

Urbanová, Karin. Libor Pešek – velký český dirigent. In: is.jamu.cz [online].2015 [4. 2. 2023]. Dostupné z: https://is.jamu.cz/th/16265/hf_m_b1/Libor_Pesek_-_velky_cesky_dirigent__diplomova_prace__K._Urbanova.pdf

Šeflová Saša. Dáša Zázvůrková vaří dirigentovi Liboru Peškovi na Vánoce sóju. In: novinky.cz [online]. 2014 [4. 2. 2023]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/clanek/vanoce-dasa-zazvurkova-vari-dirigentovi-liboru-peskovi-na-vanoce-soju-251369

(foto Petr Novák, Wikipedia)