Obrázek

Pražský komorní balet

Americký kvartet

14.07.1977, Městská divadla pražská

Více

O díle Ohlasy Fotodokumentace Program k premiéře Kontrasty

První premiéra se konala na zájezdu v Nancy 1. 5. 1977. Pražská premiéra proběhla v rámci premiéry celého komponovaného programu Kontrasty 14. 7. 1977.

Dvořákův smyčcový kvartet F-dur, op. 96, nazývaný také „Americký“, vznikl v neuvěřitelně krátké době v červnu 1893. Skladatel tehdy dlel na prázdninách ve Spillville (Iowa), jedné z nejstarších českých osad na území USA. Po vyčerpávajících prvních osmi měsících svého newyorského pobytu, kde Dvořák učil kompozici a řediteloval na Národní hudební konzervatoři, se z rušného a dynamického velkoměstského prostředí pojednou ocitl v hotové oáze klidu, mezi svými, uprostřed krásné a konejšivé přírody. „Bylo známo, že Dvořák, měl-li klid, nedovedl zahálet a zde nadto prožíval náhle odpočinek, jaký nepoznal již po dobu celého roku a jenž po dlouhém zajetí v ovzduší velmi cizím připomenul mu pojednou vlast a dokonce i těžce postrádané zátiší na českém venkově. Jaký div, že jeho genius reagoval na tuto změnu s nesmírně jemnou citlivostí!“ (O. Šourek) Je to hudba plná jasu, slunce, vnitřní pohody a lyrické vroucnosti. Pavla Šmoka inspirovala k vytvoření nedějového choreografického dílka, vyznívajícího jako nepatetická oslava života a jeho krás. Světovou premiéru měla tato Šmokova kreace 1. května 1977 na Světovém festivalu divadla v Nancy.

(zkráceno a převzato z propagačního materiálu MDP k představení)

Dvořákův smyčcový kvartet F-dur, op. 96, nazývaný také „Americký“, vznikl v neuvěřitelně krátké době v červnu 1893. Skladatel dlel tehdy na prázdninách ve Spillville (lowa), jedné z nejstarších českých osad na území USA. Po vyčerpávajících prvních osmi měsících svého newyorského pobytu, kde Dvořák učil kompozicí a řediteloval na Národní hudební konzervatoři, se z rušného a dynamického velkoměstského prostředí pojedenu ocitl v hotové oáze klidu, mezi svými, uprostřed krásné a konejšivé přírody. Reagoval na tuto změnu hudbou plnou jasu, vnitřní pohody a lyrické vroucnosti. Pavla Šmoka inspirovala k vytvoření nedějového choreografického dílka, v tanečním ztvárnění úmyslně oproštěného od vnějších efektů, které pohybem vyjadřuje Dvořákovu hudbu plnou zdravého optimismu. Světovou premiéru měla tato Šmokova kreace dne 1. května 1977 na Světovém festivalu divadla v Nancy.

(převzato z propagačního materiálu Středočeského krajského kulturního střediska)


Obsazení

Zuzana Innemanová-Bartková
Kateřina Dedková-Franková
Jan Klár
Marie Bohatá-Marmazinská
Ludvík Vidlák
Ladislav Rajn
Yvetta Hubičková
Vladimír Kloubek

Premiérové obsazení: Zuzana Innemanová j. h., Kateřina Franková, Jan Klár, Vladimír Kloubek

„Nové a zatím poslední Šmokovo vývojové stadium představuje Dvořákův Americký kvartet, koncertní choreografie Dvořákova smyčcového kvarteta F dur, op. 96. Je to choreografie, jaká se poslouchá očima, dokonale souznějící s hudbou. Choreografie prostá, něžná a křehká jako džbán, vykroužený laskajícími a konejšivými doteky prstů na hrnčířském kruhu. Transparentní, čistá kompozice, kde se obnažený pohyb neopírá o žádný příběh, hru symbolů, nesklenutá ani v jednoduchý dramatický oblouk, jako tomu bylo v Listech. A přece: jak výmluvný, jak sdělný, jak obsažný a smysluplný je tento svobodně plynoucí taneční proud, nesený kvartetem interpretů! Jak dokonale zhmotňuje Dvořákovu muzikantskou oslavu domoviny a sladkosti života v lůně přírody – a jak naléhavě a vroucně je tu vysloven názor životního kladu, bytostný optimismus dneška! Americký kvartet představuje myšlenku vykutou v ryzí tvar, vzácnou rovnováhu obsahu a formy, rozumu i citu: snad proto působí tato až rafinovaně strukturovaná kompozice tak přirozeně, prostě, spontánně a hravě.

Těžko uhádnout, jaký bude Šmokův umělecký vývoj, kritik není věštec. Jedno však vím jistě: že u něj nikdy nebude hrozit lhostejná rutina, pohodlné opakování druhých i sebe sama, opatrnické obcházení překážek, že od něj vždy mohu čekat zápas o tvůrčí čin. A protože talent zavazuje, tvůrčí činy od Šmoka čekat nejenom mohu, ale i musím.“

(Vašut, Vladimír: O jednom choreografovi, Scéna 7/8 roč. 1978)

Americký kvartet (M. Bohatá, K. Franková, L. Rajn, L. Vidlák, foto Petr Koubek)

Americký kvartet (M. Bohatá, K. Franková, L. Rajn, L. Vidlák, foto Petr Koubek)

Americký kvartet (Kateřina Franková, Vladimír Kloubek (foto zřejmě Pavel Jasanský)

Americký kvartet (Kateřina Franková, Vladimír Kloubek (foto zřejmě Pavel Jasanský)


Premiéra: 14.07.1977, Městská divadla pražská