nar. 08.01.1967

Pavel Knolle

Tanečník, kostýmní výtvarník

Více

Biografie

Narodil se v Novém Boru a vystudoval pražskou Taneční konzervatoř. Po studiích nastoupil do angažmá v Laterně magice, kde působil jako sólista ve všech představeních. Na počátku 90. let spoluzakládal s choreografem Davidem Slobašpyckým baletní soubor Pražský festivalový balet, se kterým se zúčastnil několika zahraničních turné. Hostoval v divadle F. X. Šaldy v Liberci a v Baletu Národního divadla v Praze.

V roce 2002 byl nominován na Cenu Thálie za výkon v duetu Les Bras de Mer (chor. P. Zuska, v rámci inscenace Graffiti) a získal cenu Tanečního sdružení ČR. V letech 2010–2021 byl vedoucím uměleckého souboru Laterny magiky přičleněného pod Národní divadlo v Praze.

Paralelně se věnuje návrhům kostýmů a scén pro taneční a baletní inscenace (Národní divadlo, Laterna magika, Pražský komorní balet, Národní divadlo Brno, Divadlo F. X. Šaldy, Národní divadlo moravskoslezské, Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem, Jihočeské divadlo, Vienna City Ballet, DEKKADANCERS, Theatre Vanenuine v Estonském Tartu). Je režisérem a výtvarníkem inscenací Laterny magiky Cube a Zahrada.